سلام کاربرای پردیس گیم من خوشم نمیاد نق بزنم چون نمیخوام وقتتون رو الکی بگیرم با نوشتن مشکلاتی که صدبار دیدید و شنیدید اما حالم چند وقتی هست که که واقعا بده بخاطر اتفاقات پیش اومده که داغون شدن پردیس و احتمال نابودی وبسایت هم بدترش کرده .

اگه اشتباه نکنم اولین بار اسم پردیس رو بخاطر بازی شمشیر نادر شنیدم( که هیچوقت نتونستم بازیش کنم) و اگه بازم اشتباه نکنم همینطور برا دوبله بازی جنگهای صلیبی . قبل از مرداد 93 که عضو بشم شاید دو سه بار وبسایت پردیس رو بازدید کردم, از وبسایت بدم نمیومد اتفاقا خیلی هم چشم رو گرفت اما اون موقع تنها مجله های بازی رایانه بود که منو شیفته خودش کرده بود و درست یا غلط زیاد به وبسایت ها اهمیت نمیدادم .

اگه درست یادم باشه بخاطر بازی شبگرد و اخبار بازی ارتش های فرازمینی بود که دوباره به وبسایت سر زدم و تصمیم گرفتم عضو بشم تو سایت, دلیل اصلی عضو شدنم هم جزییات فوق العاده "صفحه شخصی من" بود, شیک و تمیز و فوق العاده و فوق العاده و فوق العاده...این حسی بود که من اول داشتم با دیدن صفحه شخصی که در هیچ وبسایت گیمینگ همچین امکاناتی در دسترس کاربر قرار نگرفته بود.( یه سایت انیمه بود به اسم انیمه اپ که امکاناتی مثل "صفحه شخصی" پردیس ارائه داده بود که اون سایت متاسفانه بسته شد) 

فروم و کلوب ها فعالیت بالایی داشتن, کلوب ها مسابقاب و نظرسنجی های مخصوص و اورجینال خودشون رو برگزار میکردن, در انجمن ها فارغ از تعدادی ترول گفتگوهای سازنده و تخصصی زیادی اتفاق میوفتاد که همه اینا نشونیه یک سایت "کاربر محور" بود.

نرم افزاری موجود بود که توسط تیم پردیس طراحی شده بود و بازی های ساخت پردیس گیم رو میشد روش اجرا کرد. بجز شبگرد و شمشیر نادر بازی کانتر و DAYZ و Left For Dead هم میشد بصورت انلاین بازی کرد.(DAYZ اخرای عمر نرم افزار اضافه شد)

فروشگاه تخصصی پردیس گیم هم بود که مشتری های زیادی داشت بخاطر محبوبیت های وبسایت اصلی و همینطور بازی های خود نرم افزار پردیس رو بفروش گذاشته شده بود.(یه سیستم شارژ برای انلاین بازی کردن در نرم افزار پردیس بود که یادم نمیاد اسمش چی بود)

فروشگاه در تخفیف ها دست و دلباز ترین فروشگاه گیمینگ بود در زمان خودش تو ایران, که خب فروشگاه بخاطر تلاش های سختکوشانه بنیاد برای "ارتقای صنعت گیمینگ" تحت فشار قرار گرفت و بسته شد.

من بعد از اون اتفاق خیلی کلافه شده بودم و همینطور فشار های تازه ای وارد شده بود اون موقع به فروشگاه ها برای انتشار بازی ویچر3 که تصمیم گرفتم به نوشتن نامه انتقادی به بنیاد.

خیلی ها یادشون رفته اون موضوع رو که اخرش به کجا رسید, بطور خلاصه شرح بخوام بدم فراز و نشیب هایی بوجود اومد که گفتن همش حوصله همرو سر میبره. من و احسان(pawer) تنها کسایی بودیم که واقعا  این مسئله نوشتن نامه برامون مهم بود که به نتیجه برسه که اخرش تصمیم گرفته شد که نامه به مقاله تبدیل بشه, اما درست در همون زمان یه مقاله مفصل از زومجی بخاطر وضعیت اسفبار گیمینگ منتشر شد که از نظر من اون مقاله تمام حرفهایی که من میخواستم بزنم رو خیلی بهتر شرح داد پس من کلا پیگیری هام رو درباره نوشتن نامه قطع کردم.

برگردیم به بحث وبسایت...خیلی اتفاقات مثبت و خوب , منفی و کلافه کننده و شوکه کننده در پنج سالی که عضو سایت بودم مشاهده کردم که گنجوندن همش در این مطلب امکان پذیر نیست اما فقط میتونم بگم که عضویتم در پردیس پیشرفتی درون خودم ایجاد کرد که هیچوقت نمیتونم انکارش کنم.(همین طور که بقیه کاربرا تونستن پیشرفت کنن)

خیلی ها شروع کردن به بحث درباره اینکه چرا پردیس به این روز کشیده شد(که سینا ربیعی تقریبا توضیح داد), من دلایل خودم رو بیان میکنم:

پردیس روزی یک سایت کامل گیمینگ بود, تیم بازیسازی مخصوص خودش رو داشت, نرم افزار اجرای بازی اختصاصی خودش رو داشت, فروشگاه مخصوص خودش رو داشت که همه اینا باعث شد پردیس از نظر کیفیت و امکانات بالاتر از بقیه سایت ها قرار بگیره. پردیس سایت خبری نبود بلکه همونطور که نوشتم یک سایت کامل گیمینگ بود. من نزدیک چهار سالی احساسم این بود که پردیس دیگه سایت کامل گیمینگ نیست و تبدیل شده فقط به یک سایت خبری مثل بقیه سایت ها, دلایلش رو از نگاه خودم بصورت خلاصه بیان میکنم:

-اول تعطیلی فروشگاه بود که باعث شد پردیس بخش مهمی از کسب درامدش رو از دست بده.

-دوم بسته شدن نرم افزار بازیهای انلاین پردیس بود که مخاطبای مخصوص خودش رو داشت.

-سوم محبوبیت بالای تلگرام که بخاطرش وبسایت های گیمینگ با ریزش مخاطب مواجه شدن و برای پردیس بدتر بخش کلوب و فروم و همینطور وبلاگ مخاطباش بشدت ریزش کرد(همونطور که قبلا پرهام آقاخانی بهش اشاره کرد تو وبلاگش)

-چهارم وضع اقتصادی افتضاح مملکت هست که فشارش فقط به افراد شاغل در پردیس منتهی نشده, شاید خیلی ها متوجه نشین اما من نمیخوام خبر یا تریلر یا نقد بازیی رو بخونم که میدونم بازیی هست که میخوام تجربش کنم اما بخاطر شرایط افتضاح نمیتونم اون بازی رو تهیه کنم(منظورم رو هم یکبار رسوندم زیر نظرات نمرات اویل 2).واقعیتش اینه که دیدن اخبار بازیها یا کنفرانس ها یا تحلیل ها در این شرایطی که گیمر ها قرار دارن مثل پاشیدن نمک به زخم هست...

بعضی از بچه ها تیم تحریریه یا خبرنگار هارو مقصر میدونن, من با تمام اختلافاتی که شاید داشته باشم با بعضی از اعضای تحریریه و همین طور خبرنگار ها باید بگم که فکر نکنم نظرات  اونها تاثیر گذار باشه در این چند سال افول وبسایت...

با اینحال باید بگم که از همه اعضای شاغل در وبسایت(مخصوصا از teimor و xtentacion برا این چند وقت ) و همینطور از همه کاربرهای پردیس(چه دوست چه نادوست) تشکر میکنم که این جامعه بزرگ گیمینگ رو بوجود اوردن, من به هیچ عنوان یادم نمیره چقدر شماها به خودتون و من و بقیه کمک کردید تا نگاه بهتری به جامعه گیمینگ خودمون داشته باشیم.

تاثیری که این سایت گذاشت رو کاربرهاش واقعا فوق العاده و شگفت انگیز هست.

امیدوارم در این جامعه ای که جوون هاش محکوم به کشیدن سختی های غیر منصفانه هستن خوشوقتی و موفقیتی که واقعا میخواین رو در زندیگیتون بدست بیارید.

 

 

                                                               پایان

 

 

 اگه خواستید با من حرفی بزنید منو در اینیستاگرام و یوتیوب دنبال کنید