من وقتی مقاله خودم درباره تریلر بتلفیلد 5 و حواشی مربوط بهش رو نوشتم فقط بخاطر این بود که میخواستم نظر خودم رو همراه با مدارک کافی و قابل قبول بنویسم, و اونم در واکنش به حرف یکی از بچه های عزیز سایت بود که در جایی برا دفاع از تریلر بازی بدون هیچ سند یا مدرکی تاریخ جنگ جهانی دوم در مورد نقش حضور زنان در جنگ رو زیر سوال برد .

نوشتن مقاله مربوط به ویدیو مادرها هم داستانی مشابه داشت. چرا ما انسان های این جامعه بجای اینکه درباره مشکلات و معایب در گروه های مختلف گفتگو کنیم میریم بجاش از طرز زندگی انسانهای این جامعه یا تفکرشون بت میسازیم؟ مقاله در واکنش به این تفکرات از نظر من "خراب" گروهی از جامعه هست که افراد فقط بخاطر بودن در گروهی(چپ,راست,فمنیست,مستقل,والدین و ...) بالاتر از بقیه هستن و معایبشون بعنوان یه انسان  مورد قضاوت برابر قرار نمیگره و باید سرپوش کنیم در گفتن مشکلاتشون.

من بعنوان نقاد دو مقاله قبلی رو نوشتم و در مورد موضوع اصلی این مقاله هم(که بیشتر به گیمینگ مربوط میشه) به همین شکل جلو میریم(البته من جلو میرم و شما باهام نمیان چون که من قسمت نظرات رو میبندم تا نتونید نظر مخالف بدید زیرا نقاد ظالمی هستم خخخخ)

 AntiSJW VS SJW در موضوعات مختلف دربارش بحث شده اما من فقط درباره تاثیرش رو گیمینگ مینویسم.

 افرادی هستن که صنعت گیم رو عامل مشکلات در جامعه میدونن(خشونت,پرخاشگری جوانان و....خودتون صدبار دربارش خوندید), با اینکه این بحث ها هنوز هم وجود داره اما دیگه مثل قبل بحث اصلی و خطرناکی نیست که به جامعه گیمینگ صدمه بزرگی بزنه(ایران مسئلش فرق داره).بجاش ما با گفتگو های جدیدی مواجه هستیم که رو محتویات بازی ها و عقاید بازیسازها و گیمرها زوم کرده و این بحث ها بیشتر در بازار گیمینگ اروپا و امریکا جریان داره.

من این بحث ها رو از اوایل 2015 متوجه شدم وجود داره و از اول دنبال نکردم(اگه اشتباه نکنم سال 2008 جرقه این صحبت ها زده شد) اما بطور خلاصه شرح میدم این موضوع چرا مهم هست الان و خطرناک شده از نظر من.

این طور پیش میره که یک گروه SJW(که میتونه هر شخص یا اشخاصی رو شامل بشه) که بیشتر در وبسایت های گیمینگ فعالیت دارن(متاسفانه) محتویات یک بازی مشخص رو متهم به تبلیغ یک ایده تند و راتدیکال و خطرناک میکنن که در جامعه مدرن غربی جایی نباید برا تبلیغش باشه(از نظر خودشون) و در پاسخشون افرادی بعنوان AntiSJW میان باهاشون بحث میکنن و از تیم بازیساز دفاع میکنن.بحث ها میتونه مسموم بشه با توهین های فراوان از هر طرف.

میتونه این بحث ها بطور دیگه هم پیش بره.مثل اینکه تیم سازنده یه بازی بیاد کسایی که بازیش رو به هر دلیلی نقد میکنن با ادبیات نامناسب و احساسی متهم کنه که مثلا نازی هستن یا افراط گرا هستن و افرادی بعنوان AntiSJW میان به تیم سازنده واکنش نشون میدن, بحث ها بازم میتونه مسموم بشه با توهین های فراوان و پاسخ های احساسی از هر طرف.

بعد از دنبال کردن این بحث ها در این چهار سال واقعیتش اینه که من اصلا در گروه SJW نیستم اما بصورت کامل هم در گروه AntiSJW نیستم.اگه بهتر بخوام توضیح بدم من فقط وقتی AntiSJW میشم که به یه بازی حمله غیر منصفانه ای میشه که ربطی به کیفیتش نداره و افراد فقط با محتویاتش مشکل دارن و میرن برا فشار اوردن به تیم سازنده بازی در شبکه های اجتماعی, یا وقتی که به گیمر ها حمله و توهین بشه از طرف افراد مختلف فقط بخاطر اینکه یه بخش واضحی از گیمرها نظر متفاوتی دارن(نه همشون) من AntiSJW هستم اما غیر از این دیگه مشکلی با  گروه هایی که بقول معروف SJW میشن ندارم, اگه اونا میخوان نظرشون بدون توهین بزارن و عقایدشون رو شرح بدن بهتره بزاریم حرف بزنن, ما باید قبول کنیم که جامعه گیمینگ قهوه خونه نیست که یه افراد خاص با یه تفکر خاص بخوان همش نظر بدن, برا همینم هست که شرکت های مختلف در این صنعت نظرات و عملکرد های متفاوت دارن(سونی,مایکروسافت,نینتندو,استیم و...)

واقعیت اینه که من خیلی وقته کم به این موضوعات ورود پیدا میکنم برای اینکه این بحث الان برای من حداقل تکراری شده.

پولیگان یه نظر مسخره و بی معنی داده و تقریبا همه عقلشون رو بخاطرش از دست میدن, کوتاکو یه نظر چرت و پرت داده درباره یه بازی و همه فکر میکنم گیمینگ داره نابود میشه بخاطرش, سر دبیر کوتاکو(اون یارو که مو کاشته) فلان نقد رو انجام داده درباره بازی Days Gone و همه روانی میشن بخاطرش,سازنده بازی در توییتر حرفی سیاسی زده که ربطی به بازیش هم نداره, چرا باید برا من و شما مهم باشه دقیقا؟

بیشتر کسایی که 24 ساعته درباره AntiSJW VS SJW صحبت میکنن در پلتفرم های مختلف(بیشتر در یوتیوب و توییتر) منو یاد این خواننده پاپ های لس انجلسی خودمون میندازن, طرف 60 سالش هست 45 سال هم خواننده هست اما باز داره درباره این میخونه که عاشق دختر 20 ساله هست و فدای طرف میشه, منظورم از این تشابه بی معنی() این هست که هرچیزی بعد از مدتی بدون تغییر دیگه تکراری میشه.

من برام دیگه مهم نیست که گیم اسپات یا کوتاکو یا هر سایت دیگه چه نظری میدن که حواشی ایجاد کرده, من برام دیگه مهم نیست که 17 نفر در توییتر نظر چرت و پرت دادن درباره معرفی بازی Doom:Eternal.

ما باید متوجه باشیم که نظرات یکسانی درباره بازی ها همیشه نمیاد, بله میدونم اینو کسی داره براتون میگه که قسمت نظرات وبلاگش رو میبنده اما دقت کنید که اگه با نظری مخالفت داریم نباید همیشه با عینک بد بینی به بحث ها ورود کنیم.یوتیوبر معروفی هست به اسم Act Man و اون در دو ویدیو درباره این بحث ها نظر داده(سرچ کنید Stop Politicizing Video Games ), من تنها در یک قسمت با نظراتش مخالفت دارم و اونم این هست که وی چنبار درباره مطالبی زوم میکنه که چند وبسایت نظر چرت و پرت دادن, من سوال میکنم خب که چی؟ نه واقعا چرا باید برای من یا شما مهم باشه وقتی کسی بدون حمله به گیمرها یا سازنده داره نظرش رو میگه؟ بله مخالفش هستیم اما بهتر هست که همیشه بهش پرداخته نشه چون در اتمام ما میخوایم به چه نتیجه ای برسیم دقیقا؟ اینکه از صد ها منتقد و سایت چنتایی دارن از یه زاویه دیگه به بازی نگاه میکنن که ما نگاه نمیکنیم؟ و ما همیشه در اخر مسخرشون میکنیم؟ اگه کسی از شماها از این بحث ها خسته نمیشه من بنظرتون احترام میزارم اما من دیگه برام مهم نیست تا وقتی که حمله و توهین به گیمر ها و بازی ها و سازنده ها وارد نشه.

زمان هایی شده که بازی ها و سازنده ها و گیمرها فشار هایی بهشون اومده که بهترین گزینه همیشه این بوده که ما تعداد زیادیمون با جمع گراریی از خودمون و بقیه دفاع کنیم و نظراتمون رو بگیم.

میپرسید چه زمان هایی؟ زمانی که Kingdom Come: Deliverance توسط وبسایت های مختلف بایکوت شد فقط بخاطر اینکه چند نفر خوششون نیمد که نژاد سیاهپوست در بازی وجود نداره, زمانی که یکی از مدیران EA منتقدان به تریلر بتلفیلد 5 رو "بی سواد" خطاب کرد, زمانی که یکی از بازیساز های استودیو CD Projekt ادرس شخصیش لو رفت توسط ادم های بیکار فقط بخاطر اینکه توییتر CD Projekt یه جوک گفت...همین, زمانی که یوتیوبر Shirrako بخاطر یه ویدیو از بازی Red Dead Redemption 2 کانالش بن شد(و با کمک گیمر ها بود که کانالش دوباره برگردونده شد), زمانی که بازی RE5 در سال 2008 بخاطر اینکه زامبی هاش سیاه پوست بودن متهم به تبلیغ نژاد پرستی شد( بازی که در افریقا جریان داره!), زمانی که یه ادم مریضی یه عمل تروریستی انجام داد(وارد جزییات نمیشم) و سایت ها و خبرگزاری های Mainstream گیمر هارو به عنوان یکی از مقصران اصلی معرفی کردن چون اون فرد مریض گیمر بود, زمانی که یوتیوبر Quartering اسپانسر و هزارن دلار از سرمایش رو از دست میده چون سایت Escapist  مطالب دروغ بهش نسبت داد(و در اخر با فشار های فراوان مجبور به عذر خواهی شد)

درباره این مثال ها و اتفاقات مشابه من فکر میکنم اعلام نظر باید مهم باشه اما غیر از این من دیگه AntiSJW نیستم چون برام مهم نیست وقتی تاثیری نداره. خب میپرسید اگه برام مهم نیست چرا انقدر نوشتم؟ برای اینکه بازم میخوام بنویسم...موضوع اصلی رو برا اخر گزاشتم...

بعضی افراد که موضوعات AntiSJW روپوشش میدن همیشه صادق نیستن و بیشتر حواشی غیر ضروری ایجاد میکنن و دوگانه برخورد میکنن با قضایا, میپرسی چجور حواشی و چه دوگانگی؟

یوتیوبری هست به اسم Quartering که مسائل AntiSJW VS SJW رو پوشش میده, از نظر من مواقعی خوب عمل میکنه در گفتن اخبار و در واقعی هم واقعا بد و من واقعا بد هارو میخوام دربارش صحبت کنن.

بازی Apex legends بخاطر بودن فقط یک کاراکتر سفید پوست و تایید شدن بودن کارکترهایی با جنسیت و نژاد و عقاید مختلف مورد انتقاد قرار گرفت توسط Quartering.بحث اینه که این بازی تاریخی نیست و در بهترین حالت میشه گفت علمی-تخیلی هست پس چرا این بحث ها باید مهم باشه؟شاید بگید که چرا باید مهم باشه جنسیت و نژاد های مختلف در بازی تماما انلاین؟سوال من اینه که چرا ما باید تحت تاثیر قرار بگیریم که ناشر اعلام کرده جنسیت و نژاد کاراکتر رو و ما باید براش به بازی انتقاد کنیم ؟فرض کنید تمام کاراکتر های بازی سفید پوست بودن بجز یه نفر, بازم فرض کنید که انتقاد ها از طرف گروهی SJW مانند میومد, Quartering و بقیه سریع له میکردن اون گروه رو و مسخره میشدن بخاطر نظرشون...Apex legends یکی از بهترین و بهینه ترین بازی های در سبک بتل رویال هست اما تاریخی نیست و سازنده کاملا این ازادی عمل رو داره که هر جور میخواد ساخت کاراکتر هارو ببره جلو پس این فشار ها از نظر من فقط حواشی بی مورد بوجود اورده.

مورد دیگه بازی Assassin:Odyssey هست(هشدار:اسپویلر-اسپویلر-اسپویلر).

Quartering ویدیویی داد درباره بازی با عنوان Ubisoft Forced To Change Assassins Creed Odyssey By SJW's.در ویدیو این طور عنوان شد که دی ال سی داستانی دوم بازی تغییراتی داشته چون SJW ها اومدن به رابطه kassandra(یا alexios ) با یکی از کاراکتر های بازی و بچه دار شدنش اعتراض کردن و یوبیسافت در اخر ازشون معذرت خواهی کرده و داستان رو عوض کرده,من واقعیت اینه که اول گول خوردم و باور کردم این قضیه رو اما یوتیوبر دیگه ای به اسم JorRaptor(که از سری AC ویدیو زیاد تهیه کرده) ویدیویی داد به اسم Assassin's Creed Odyssey DLC Episode 2 TO BE CHANGED In Future Update و تمام جزییات رو شرح داد.همون طور فهمیدید موضوع اینه که kassandra یا alexios در اخر دی ال سی بچه دار میشن,kassandra با Natakas یا alexios با neema(بستگی به انتخابتون داره)

پایان دی ال سی دوم اتفاقا خیلی خوب بود و تقریبا همه خوششون اومده بود اما خیلی ها انتقاد داشتن رمانس با Natakas یا neema به درستی توضیح داده نشده بود و بازی به زور این رمانس رو به بازیکن تحمیل میکنه.قبل از این پایان شما با Natakas یا neema  مواجه میشید که میخواد سوار کشتی بشه و ترک کنه شمارو و شما سه تا گزینه دارید: یا از Natakas یا neema خداحفظی کنید یا بگید بمونه یا اصلا دو گزینه رو انتخاب نکنید و چیزی نگید. هر گزینه ای انتخاب کنید در اخر فرقی نمیکنه و Natakas یا neema بر میگرده و با کاراکتر اصلی بازی خانواده تشکیل میده و بچه دار میشن.

 نکته اینجاست که بازی نقش افرینی هستش و افراد انتقادشون این بود که گزینه های مختلف بازی در اخر تاثیری نداره و تعدادی از گیمرها نمیخواستن رمانس با Natakas یا neema رو انتخاب کنن و حق هم دارن چون سازنده از قبل اعلام کرد که تاثیر داره انتخاب های بازیکن در روند بازی!.

در اخر هم یوبیسافت انتقاد هارو شنید و اعلام کرد پایان بازی عوض نمیشه اما کات سین ها و دیالوگ هارو تغییراتی میده تا بهتر توضیح داده بشه داستان و پایان دی ال سی.

بعد از دیدن ویدیو JorRaptor متوجه شدم که نباید همش به افرادی مثل Quartering اعتماد کرد چون بصورت عمدی یا غیرعمدی اخبار رو کامل نمیگن.

میخوام بحث رو دیگه ببندم اما یه نتیجه گیری کلی میخوام بکنم از صحبت هام:

از شما میخوام اگه این بحث های Anti SJW vs SJW رو دنبال میکنید خواهش میکنم دقت کنید و سریع خبری که میبینید یا میشنوید رو صد درصد تایید شده نبینید و تحقیق کنید دربارش که ایا واقعا درست هست یا نه؟

در اخر من خودم دیگه اینکه Anti SJW vs SJW چه خبری ازش میاد بیرون فقط رو اونهایی زوم میکنم که خطر جدی داره از نظر خودم و همون هایی که فکر میکنم جدی هست رو باز تحقیق میکنم دربارشون که درست هست یا فقط Clickbait هستند.ازتون میخوام که همه تلاش کنیم فقط دیگه زمانی Anti SJW بشیم که حمله غیر منصفانه ای ببینیم و بدونیم پاسخمون نتیجه مثبتی میزاره وگرنه غیر از اون بهتر هست که اعصاب خودمون رو برا مسائل کم ارزش بهم نریزیم.

 

                                                                                   پایان