هیتلر با شکست فرانسه و حمله برق اسا به شوروی و حمله هوایی فلج کننده به انگلیس قدرت کامل رو به المان نازی و ایتالیای فاشیست در اروپا داد.

در شرق هم امپراطور هیروهیتو قدرت نظامی ژاپن رو به رخ جهان و مخصوصا همسایگانش کشید و افتخارات کشورش در شرق اسیا و اقیانوسیه بعنوان تهدید ازش یاد میشد در ایالات متحده.

امریکا در پاسخ تحریم کرد و ژاپن در پاسخش حمله...

نزدیک به یه هفته در اسارت نیروهای ژاپنی در پایگاه نظامی امپراطوری به سر میبریم...شکنجه, ترس و استرس.بهم میگه یک کلمه هم بهشون چیزی نگم, ایا این پایان ماست؟چرا الان باید اتفاق بیوفته؟وضعیت بهتر شد!حماقت اون احمق برا به حرف نیمدن کار دست هردومون داره میده,افسر دستوری به سرباز میده که متوجه نشدم اما منظورش مشخص بود ,گفت خلاص بشن,به وحشیانه ترین شکل کشتش مثل اینکه فقط یه حیوون بود.حالا نوبت منه کاری از دستم برنمیاد.درست جلوم وایساده و رجزخونی میکنه اما صبر کن...مرد(مرد)خداروشکر سرجوخه Roebuck هست منو پیدا کردن,وقته فرار از این جهنم هست(وقته انتقام هست)

پدر من یچیزی به من گفت بعد از طلاق...اون گفت هر سربازی دوتا خانواده داره.کسانی که تو بزرگ شدی(باهاشون) و کسانی که با جهنم بزرگ شدی(باهاشون)

من  اینجا هشت روز رو صرف کردم...

هشت روز فرماندهی جوخه ای که اماده نبودم برا رهبریش...

هشت روز تماشا کردم افرادم,خانواده خودم کشتن یا کشته شدن...

هشت روز ارزو میکردم تموم بشه...

بیکر؟تو حالت خوبه بیکر؟بیهوش بودم.نمیدونم چقدر...روی پای خودم ایستادم که سربازی فریاد زد!ثانیه بعد خمپاره ای نزدیک منفجر شد!وقت برا فکر کردن نیست.در محاصره هستیم و باید شلیک کنیم!Leggett در تلاش هست با Fox Six ارتباط برقرار کنه اما انگار بیهوده هست, هیچکس جواب نمیده اما Mac اصرار داره که بازم تلاش کنه چون به یگان زرهی احتیاج داریم و همین الان هم بهش احتیاج داریم!صدای گلوله و خمپاره کر کننده هست...خیلی نزدیک شدن...Leggett ناامیدانه در حال تلاش برا گرفتن تماس هست.Mac فریاد زد به تیراندازی ادامه بدید...بازم فریاد زد اونقدر به اندازه کافی زنده نمیمونیم که خشاب هامون تموم بشه پس به تیراندازی ادامه بدید!Jameson حال York رو میپرسه چون افتاده...Wheaton میگه مرده و به تیاندازی ادامه بده!هیچ کار دیگه بجز به تیراندازی ادامه دادن وجود نداره چون تنها کاری هست که از دستمون برمیاد در محاصره و حقیقت تلخ تر اینجاست که بازم برا نجاتمون کافی نیست...Leggett حال یکی از افراد رو جویا میشه,انگار نزدیک هست مردنش,Mac سرش داد میزنه یگان زرهی کوش؟!Leggett با لحن دردناک میگه داره میمیره!به کمک احتیاج داره....Mac در جواب بازم فریاد میزنه ما هممون میمیریم اگه تو با رادیو لعنتی ارتباط برقرار نکنی!متاسفانه Leggett سلامت روانی نداره دیگه و ناسزا میگه...کارمون ساخته هست, تانک  ژرمن ها رسید و الان ترس استخون سرباز هارو داره خرد میکنه نه گلوله !Mac لجباز هست و باز با فریاد میگه ما به عقب برنمیگردیم!به تیراندازی ادامه بدید!تیراندازی رو متوقف نکنید!تانک شلیک کرد,افتادم زمین و خون جلو چشام میبارید...Leggett روانی شده... رفته جلو...فریاد میزنه منو میخوای؟!منو بگیر!منووووووووووووو بگییییییییییییییر و بعدش بوم!شلیک تانک و نزدیکم پرت شد و بعدش بوی خون و جنازه...

 دوتا بازی بالا که به روش خودم شرح دادم دو مورد کاملا مشخص بودن از به رخ کشیدن تم و اتمسفر یه واقعه تاریخی بدون مدرن کردنش...

زمانی بود که Cod و مدال افتخار با هم رقابت جذابی داشتن اما Cod با خودش یاقوتی اورد که الان ارزشش چند برابر شده در دنیایی که PC بودن(political correctness) نرمال هست! بازی دست رو جایی گذاشت که MOH هرگز روش زوم نکرد و اونم خشونت و جنایت جنگ بود,بازی به سبک Saving Private Ryan جنگ رو به تصویر کشید:با خشونت واضح و بدون سانسور و اتمسفر تاریک و برا ضربه نخوردن این دو مورد تم قهرمان بودن کاراکتر هارو حذف میکنه.

همین طور World at War اولین نسخه از فرانچایز بود که جنگ ایالات متحده با نیروهای امپراطوری رو نمایش داد و باید بگم Nice F$#ng job Treyarch... 

نکته ای که World at War رو از بازیای دیگه جدا میکنه(همین طور از بازیای دیگه فرانچایز) این هست که ازش بعنوان یه شوتر ارکید یاد میشه اما در بخش تکنفره داستانی رو بنمایش میزاره با تم و اتمسفر محیطش که حس ترس و استرس رو هم میتونه انتقال بده بخاطر به تصویر کشیدن خشونت و جنایت جنگ...

ترس بازی این هست:در جنگ هیچکس پیروز نمیشه.

بازیای دیگه هم بودن که همچین خاصیت منحصر بفردی داشتن مثل BloodBorne که با اینکه یک بازی نقش افرینی هست اما عنصر ترسناک بودن رو به لطف لول دیزاین و اتمسفر بخوبی منتقل میکنه.

در مراحل اخر بازی هستیم و در برلین به یه پیروزی در یکی از منطقه های مهم دست پیدا کردیم...اما چنتا سرباز نازی هستن که تسلیم شدن.بازی دوتا گزینه به شما میده...یا بزارید همرزم هاتون با کوکتل مولوتوف زنده زنده اتیششون بزنن یا اینکه شما بخشندگی نشون بدید و با تیر بکشیدشون(بله گفتم بخشندگی)

در تمام نسخه های قبلی COD که در جنگ جهانی دوم جریان داشت بازیکن و همرزم هاشون بعنوان قهرمان ازشون یاد میشد(مثل فیلم های قبل از 1990 و 1980 میلادی) که برا ازادی میجنگن و ادمای خوبی هستن بر علیه دشمن شیطان سفتی که فقط افراد بی گناه رو مورد هدف قرار داده اما در World at War کشورهای متفقین چجوری معرفی میشن؟روزولت امریکا بعنوان کشوری معرفی میشه که بخاطر قطع 90 درصدی نفت ژاپن با تحریم و زور, امپراطوری رو مجبور به حمله میکنه تا بخواد به دنیا بگه که در جنگی شرکت داشته که هیچ ربطی به کشورش نداشت و در اخر هم Harry S. Truman دو بمب اتم هدیه میده به هیروهیتو و کشورش.

شوروی بعنوان یه کشور کمونیستی معرفی میشه و در واژه "سوسیالیست" محدود نمیشه و با جلو رفتن در بازی متوجه میشید که اونقدر هم تفاوتی نیست بین اعمال نازی و شوروی و در کل بین متحدین و متفقین تفاوتی نیست در اعمال جنایت جنگی چون بازی این پیام واضح رو میرسونه که "در زمان جنگ قوانین معنیشون رو از دست میدن".

کلام اخر درباره World at War این هست که بازی هرگز چیز جدیدی نشون نمیده...چیزی که از جنگ بوده رو فقط نشون داده با یه الهام گیری ساده از Saving Private Ryan و نکته مهمتر اینکه بخش دیگش مثل مولتی پلیر رو دستکاری تاریخی نکرد(کاری که در WW2 اتفاق افتاد)... 

اما بازی دیگه هم هست که به Saving Private Ryan شباهت های بیشتری داره و بهش اشاره کردم...

چی هست که درباره Road to Hill 30 انقدر جذاب هست؟

اولین چیزی که میخوام بگم (که البته کمتر ربطی به موضوع بحث داره) این هست که بازی نسبت به بازیای شوتر دیگه گیمپلی سخت و چالش برانگیز تری رو ارائه میده پس حداقل سعی کنید یبار تجربش کنید. 

بازی حس برادرانه و سختی های جنگ بین سربازان رو بخوبی تمام منتقل میکنه.کاراکتر های بازی که همراه شما هستن اتفاقا تصویر قهرمان رو نشون میدن برعکس World at War.

دقت کنید به جملاتم....من نگفتم بعنوان قهرمان معرفی میشن بلکه "تصویر" قهرمان خودشون هستن.بخاطر بودن در این جنگ که خیلیاشون نمیخواستنش و امادگیش رو نداشتن اما در میدان نبرد با ترسشون روبرو شدن و جنگیدن و جونشون رو بخطر انداختن, کاری که خیلی از ماها جرات انجامش رو نداریم و برا همین هست که در Road to Hill 30 خودشون قهرمان هستن.

اولین مرحله بازی یکی از پرآشوب ترین هاست مراحل در تمام بازی های شوتر هست...حمله ای که ژرمن ها دست بالارو دارن و شما ترس و اغتشاش و ناامیدی رو دارید در محاصره و در همرزماتون حس میکنید.بازی هیچ مکثی نمیکنه و شما باید به این سلاخی خوشامد بگین.

گیمپلی بازی که اشاره کردم بهش با اینکه بی نقض نیست اما با دقت و بخوبی روش کار شده.بازی در عین حال که بیرحم میشه در داستانسرایی در گیمپلی هم خیلی بیرحمتر هست.

برای هر حرکت و هر دستور به تیمی که به رهبری دارید باید فکر کنید چون AI بازی باهوش هست و مثل کنه به کاور میچسبه و بیرون نمیاد.و همین طور صدمه ای که وارد میکنه اصلا منصفانه نیست.

کنترل تیم خودتون بسیار مهم هست چون اگه در اوایل بخاطر تصمیات اشتباهتون کشته بشن شما باید بازی رو دوباره شروع کنید چون تموم کردن مراحل بدون گروهتون غیرممکن هست.

Brothers in Arms: Road to Hill 30 هست که بگه کم و کاستی نسبت به رقبای خودش نداره در چتر بازی های شوتر و حتی میشه گفت موفق تر عمل کرده.

 

من میتونم بازم درباره Brothers in Arms براتون بگم اما نکته اصلی رو باید مطرح کنم درباره این بحث هایی که باهاش سرتون رو درد اوردم میپرسید چه نکته ای؟

نکته درباره بتلفیلد 5 ونوع معرفیش هست...

قبل اینکه هم سوء تفاهمی پیش بیاد باید بگم که این مطلب برا فقط انتقاد از تریلر بازی هست و نه "خود" بازی و فقط درباره تریلر بتلفیلد 5 نیست چون به یه موضوع مهمتر در ادامه متن اشاره میکنم.

از بتلفیلد 2 در PS2 این سری رو دنبال کردم و بهترین نسخه از این فرانچایز مشترکا بدکمپانی 2 و بتلفیلد 4 هستن واسم پس خواهش میکنم بعد از اینکه مطلب رو کامل خوندید بگید نظرتون رو نه الان.

خب تریلر معرفی بتلفیلد 5 اومد و این دیسلایک های تریلر هست تا الان....

 

روراست میگم از تریلر معرفی خوشم نیمد چون بهتر از تریلر بتلفیلد 1 نبود بخاطر دلایلی...وقتی کنفرانس رو نگاه کردم و تریلر رو برا چندمین بار, سه تا نکته منفی دیدم توش.یکی از این نکته ها منفی نابود کرد COD:WW2 رو در زمان بتا و هنوزم بخاطرش به تمسخر گرفته میشه.

1-موزیک

خیلی مفصل جمع میکنم نقد اولم رو: اگه مثل هاردلاین یا 1 یه موسیقی متناسب با بازی گذاشته میشد کیفیت تریلر رو بالاتر میبرد

2- تم و اتمسفر فان و شاد در بازی

درباره انتقاد اول:خیلی واضح هست که دایس تریلری نشون داد که گیمرهای نوجوان بیشتر خوششون بیاد و کمی جنبه تبلیغاتی داشت چون باتوجه به صحبت هایی که مطرح شده از کسایی که گیمپلی بازی رو دیدن(مثل JackFrags) بازی اونقدر که تریلر نشون داد شلوغ و سریع نیست...اما من نقدم به اتمسفر بازی هنوز پابرجاست

ما باید یادمون بیاد که بازی درباره جنگی هست که بخاطرش 60 میلیون کشته شدن,جهان تغییر کرد بخاطر این جنگ,یکی از تاریکترین وقایع تاریخ رقم خورد,و با تمام اینها انگار تریلر یه بازی مثل فورتنایت رو داشتم تماشا میکردم.این نمایش در شان این واقعه مهم و تاریخی واقعا بود؟از نظر من نه.

خوشبختانه گیمپلی و لول دیزاین بتلفیلد طوری هست که به چشم نمیاد این مسائل در حین بازی کردن و برا همین هست که این تریلر خوب ظاهر نشد چون مانور زیادی روی مسائلی داد که ما برامون اهمیتی نداره وقتی بازی رو میریم اما فانتزی کردنش یه نکته منفی برا تریلر میاره.رو شخصی سازی مانور بیش از حدی داده شد که فکر کنم لازم نبود به اون شکل نشون داده بشه.

شما تو گوگل سرچ کنید تریلر های معرفی COD2:big red one و Brothers in Arms: Road to Hill 30 و MOH:european assault رو.. هیچ اتفاقی برامون نیفتاد چون تریلر تم فان و شاد نداشتن پس خواهشا قشر های جدید گیمر هارو لوس بار نیاریم چون به ضرر خودشون هست :)

3-political correctness

اتفاقی غیر حرفه ای قبل از نمایش بازی افتاد و اونم به تریلر بازی و به خود بازی ربط نداشت , اون حضور trevor noah بعنوان مجری برنامه بود.

trevor noah کمدینی که در امریکا عقاید سیاسی تند علیه گروه های مخالفش داره ....مخاطب هاش قشر جوانی در امریکا هستن که عقاید رادیکال یه گروه سیاسی هستن و PC(political correctness) در رگ هاشون جریان داره.چه دلیلی داره بودنش در مراسم؟

من سوالم اینه که trevor noah چیکار کرده برا بتلفیلد؟ trevor noah خودش اعلام کرد اصلا گیمر نیست و فقط کمی کالاف بازی کرده

trevor noah کسی که به خودش اجازه میده حمله نژاد پرستانه انجام  بده علیه کسایی که مخالف عقایدش هستن.

شاید انتقاد به حرفام وارد کنید که "برامون مهم نیست کی مجری هست" یا "چرا باید بدونیم کی هست؟"

trevor noah مردی هست که هیچ کاره مثبتی نکرده برا گیمینگ...

EA و دایس خیلی راحت میتونستن از JackFrags یا levelcap یا doom49 دعوت کنن بعنوان مجری...کسایی که این سری رو با قلبشون دوست دارن نه با پول...

اتفاقی خیلی قبل افتاد که جرقه های این روزهارو به ما هشدار داد.

در زمانی که تصویر Antagonist فارکرای 4 لیک شد خیلی از سایت های گیمینگ غربی انتقاد شدیدی کردن به شکل و ظاهر شخصیت چون که بنظرشون ایجاد جو منفی علیه گروهی "خاص" بود.

این اتفاق بعدا هم بارها افتاد.تریلر The Last Of Us:Part 2 در کنفرانس پلی استیشن و نوشتن مقاله های تند شروع شد و محکوم کردن خشونت بازی برا ازار دیدن زنان.

تریلر Detroit و محکوم کردن خشونت بازی و درخواست برا حذف سکانس های بازی.

عرضه God Of War و نوشتن مقاله های تند برای چرایی نشون دادن Masculism در کریتوس و پسرس.

فرکرای 5 و انتقاد های تند برا اینکه یه شخصیت بازی با لحن طنز توهین کرد به باراک اوباما.

فرکرای 5 و انتقاد های تند برا اینکه محافظه کارها در بازی همشون شخصیت منفی داستان و بازی نبودن.

ناشری مثل سونی نمیخواد با political correctness یا حمایت گروه سیاسی خاص خودش رو تبلیغ کنه چون این وظیفه رو ازاد گزاشته برا سازنده بازی هاش و در کارشون دخالت نکرده و این  راه درستی هست...

سیاست PC و فشار رسانه ای برا دخالت در تیم بازی سازی نباید ناشر یا سازنده رو به دخالت در محتوا مجبور کنه. اگه ممکن هست کسی خوشش نیاد خب پس یعنی اون بازی برای افرادی خاص ساخته شده و افراد با این واقعیت باید کنار بیان اگه از بازی خوششون نمیاد معنیش این نیست که اون بازی حتما مشکلی داره.

اما بحث بازیهای شوتر فرق داره چون جامعه بزرگتری رو شامل میشن و زیاد به چشم شاید نیاد ولی نکته اینجاست که تاثیر منفی خودش رو بازم میزاره.

دخالت گروه های بیرون از گیمینگ صدمه وارد میکنه به این صنعت چون نه طرفدار بازی هستن نه میخوان خوب ظاهر بشه فقط میخوان اون چیزی که میخوان در بازی باشه...همین.

نمونه بارزش نسخه قبلی کالاف (WW2)...بعد از اتمام نمایش معرفی بازی:

متاسفانه اکتیویژن "سونی" نیست و  از اساس دنبال مخاطب و سود بیشتر هست پس چراغ منفی نشون نداد به تحریف تاریخی که در بخش مولتی بوجود اومد.و اکتیویژن میدونست که براش منطقی هست همچین کاری چون نمیخواست بره به جنگ رسانه ایی.

سازنده Kingdom Come: Deliverance که شاید بهترین حمایتش کیک استار بود جرات و شجاعت نشون داد چون نمیخواست به تاریخ خیانت کنه و جنگ رسانه ای علیهش اغاز شد.

نتیجش بایکوت خبری بازی شد.نتیجش صدا زدن بازیش بعنوان یه محصول نژاد پرستاته شد.نتیجش حمله رسانه های مشخص به اعضای تیم سازنده بود.نتیجش ضربه به یه بازی شد که چیزی بین 9 سال سازنده بیچاره براش زحمت کشید...

این رسانه های رقت انگیز پیام واضح رو دادن به EA و دایس :بازی با عقاید ما همخوان نباشه کارمون باهات تمومه...

شما فرض کنید WAW یا Brothers in Arms: Road to Hill 30 که کلی ازشون نوشتم براتون الان میخواستن منتشر بشن...این رسانه ها سازنده رو بیچاره میکردن و در اخر ناشر برا دوری از تخریب مجبور به دخالت های فراوان در محصول نهایی میشد.

خیلی ها از شماها از من شاید بپرسید "تو چه مشکلی داری با وجود کاراکتر مونث در بازی؟چه اتفاقی مثلا افتاده الان؟"

من مشکلم این نوع حملات رسانه ای هست که جواب داده و داره به کثافت میکشه صنعت گیمینگ رو

وقتی رسانه با تفکر PC فشارش موثر باشه  فقط هدفش اینه که بازی علیه عقیده سیاسیشون جلو نره و مهم نیست که کیفیت بازی چی هست و از اون طرف ناشر به سازنده فشار میاره و سازنده امکان ایجاد خلاقیت براش محدود میشه

شما واقعا فکر میکنید اکتیویژن یا EA به فکر زنان یا گروه های دیگه هستن؟یا بخاطر سود بیشتر هست که تصمیم متفاوت گرفتن؟ یا بخاطر فشار گروه هایی بود که خیلیاشون اعتراف کردن اصلا گیمر نیستن و فقط میخوان بازی ها علیه نظریه های سیاسیشون نباشه؟

 اگه بازی یه واقعه تاریخی مثل جنگ جهانی دوم رو دنبال کنه و بخاطر شرایط تاریخی کاراکتر مونث کم داشته باشه(مثل COD3 و MOH:european assault) معنیش این نیست که خشونت علیه زنان افزایش پیدا میکنه و همه مردا دست به زن دارن بعد از تموم کردن بازی.امیدوارم اینو دیگه متوجه شده باشید.

میپرسید"پس چه ایرادی داره حضورشون؟"

ایرادش اینه که حضور اقلیت ها و زنان به شکل المان های مدرن به اتمسفر و تم بازی ضربه وارد میکنه چه ما باهاش مشکلی داشته باشیم یا نداشته باشیم.

 جنگ جهانی دوم تاریک بود (WAW) و اتفاقات دردناک و شکننده در زمانش اتفاق افتاد نه شاد و فان(Road to Hill 30)

 فمنیسم معنیش دموکراسی برا زنان هست نه تحریف تاریخ براشون.

ما باید یادمون باشه این اقدامات تحریف تاریخی و PC وار که بخاطر دخالت های خارج از گیمینگ اتفاق میوفته به اقلیت های دیگه و زنانی که در اون زمان زندگی کردن توهین مستقیمی میکنه(حالا هرچقدر که الان به نفعشون مثلا باشه) چون داره چیزی ازشون در بازی نشون داده میشه که بیشترشون بخاطر قوانین و شرایط گذشته اجازه و صلاحیتش رو نداشتن...

                                                                  پایان

نکته:خواهش میکنم اگه بحثی میشه محترمانه انجام بشه وگرنه بخش کامنت ها بخاطر حساسیت موضوع بسته میشه