X
تبلیغات
فروشگاه westbazi
 
 
 
لطفــا چند لحظه صبر نمائید...
 
بستن پنجره هشدار
 

مدرن وارفیر

سلام دوستان حالتون چطوره؟ امیدوارم خوب و سلامت باشید. قصد داریم با هم نگاهی تحلیلی به داستان فوق علمی تخیلی کالاف دیوتی: مدرن وارفیر(Call of Duty: Modern Warfare) بندازیم.

احتمالاً بخش‌هایی از داستان افشا می‌شه دوستان اگر هنوز تجربه نکردید، لطفاً نخونید. هرچند از من به شما نصیحت... نه ولش کن در ادامه می‌گم.

وقتی بازی رو آغاز می‌کنید اولین چیزی که به چشم میاد گرافیک بی نظیر و کیفیت بصری بالای بازیه، بازی رو اندکی جلو می‌برید و در حالی که امیدوار می‌شید که با یک کالاف خوب با داستان جذاب طرفید، یک باره با موج چرندیات روبه‌رو می‌شید! خدای من!!! عجب تاخت و تازی می‌کنه SJW... ملغمه‌ای از همه چیز... از قهرمان رنگین پوست گرفته تا مافوق زن و یک ژنرال ارشد ارتش که اونم از قضا زنِ و تیره پوست هم هست! نه به اون گرافیک واقعگرایانه‌ نه به این داستان فانتزی و علمی تخیلی! چه خبرتونه؟! نه وجداناََ چه خبررررتوننه!؟

می‌دونیم اونجا زن‌ها هم در بخش بالای نظامی حضور دارن ولی آخه به این شکل دیگه!؟ دو تا اونوقت!؟ والا ما نه زن ستیزیم نه چیزی ولی لااقل احترام بگذارید به شعور مخاطب، داداش بازی جنگیه ها! ولش کن می‌ریم جلوتر...

کالاف

می‌رسیم کجا!؟ به کشوری فانتزی به اسم اورزیکستان که فکر نکنم مشابهی در کائنات داشته باشه یعنی در این حد تخیلی و غیر واقعی... اونجا با دو گروه آدمکُش با هم سر جنگ دارن، یک گروه آدمکش‌های خوب! و یک گروه آدمکُش‌های بد... از قضا آدم بده‌ی همیشه هم اینجاست، کی؟ معلومه دیگه روسیه! (آخر کلیشه) رئیس این به اصطلاح آدمکش‌های خوب کیه، یک زن! دیگه خداوکیلی شورش رو درآوردن با این قضیه... دیگه آخر توهین... واقعاً اونجا که رسیدم خندم گرفته بود، از بس که صحنه کُمدی و تخیلی بود.

کال آف دیوتی

این وسط طبق معمول شما به عنوان نخود آش اومدین توی این سرزمین عجایب و توهمات که دنبال یه محموله‌ی شیمیایی من در آوردی باشید. خلاصه این ماجرا رو پیش می‌گیرین و در این بین هیچ جنایتی نیست که نیروهای شما مرتکب نشن، از موشک باران یک سرزمین دیگه بگیر تا ورود غیر قانونی به مرزهای اونجا، دخالت در امور داخلی اونجا و جا زدن خودتون به عنوان یکی از اعضای اون گروه آدمکش و جنگیدن با نیروهای روس و...

این به اصطلاح آدمکش‌های خوب ظاهراً رابطه‌ی خوبی با نیروهای شما دارن و بهتون کمک می‌کنند تا به محموله برسید در این بین به اون گروه دوم که آدمکش‌های بد هستند هم برخورد می‌کنید و در نهایت معلوم می‌شه که اون‌ها هم در ابتدا با نیروهای شما رابطه داشتن و بعد که استفاده‌ی اون‌ها براتون تموم شده از خوب به بد تغییر کردن و رفتن تو لیست بدها!

کالاف جدید

 

بعد از کش و قوس‌های الکی و بی منطق، کاشف به عمل میاد که برادر سرکرده‌ی آدمکش‌های خوب محموله رو دزدیده و جاسازی کرده و اینجاست که نقطه اوج شخصیت پردازی در سطح هویج این بازیه، در چشم به هم زدنی این خواهر تشنه‌ی خون برادر می‌شه!!! صد رحمت به فیلم‌های هندی... گویی که از ابتدا پدرکشتگی عمیقی باهم داشتند! آقا سرتون رو درد نیارم ماجرا که مشخص می‌شه و کار نیروهای شما با آدمکش‌های به اصطلاح خوب تموم می‌شه، به یک‌باره اون‌ها هم وارد لیست بدها می‌شن! دمشون گرم اینجا رو خوشم اومد حداقل اینجاش رو تخیلی نساختن و واقعیت رو نشون دادن...

در ادامه هم که دیگه شاهد یک مشت هندی بازی و خزعبلات هستیم که بگذریم ازش بهتره.

آقا این وسط شاید یک عده از عزیزان بگن داداش بازیه ها! خیلی جوگیر شدی! بله دوستان می‌دونم بازیه ولی همین بازی باید یک منطقی داشته باشه داستانش یا نه؟ داستانش عملاً توی دیواره...

شاید برخی از عزیزان هم بگن بابا تیراندازی اول شخص (FPS) رو چه به داستان چه انتظارهایی داری دادا!

در جواب این عزیزان باید بگم اتفاقاً داستان همیشه رُکن اصلی کالاف دیوتی بوده و کمپین داستانی بازی همیشه طرفداران پروپاقرصی داشته، از این رو نقش حیاتی رو بازی می‌کنه در بازی.

 کالاف

نکته‌های منفی رو گفتم ولی نکته‌های مثبت رو هم غافل نبودم و جانب انصاف رو رعایت کردم. بازی همونطور که گفتم کیفیت بصری فوق‌العاده‌ای داره و این موضوع رو اضافه کنید به گان‌پلی خوب بازی که واقعاً خوب کار شده. بازی چندتا مرحله‌ی خوب هم داره از جمله‌ مرحله‌ی تک تیراندازی که فضای وسیعی رو در اختیارتون می‌ذاره و باید با در نظر گرفتن حرکت باد اهداف دور دست رو نشونه بگیرید. همچنين مرحله‌ی فرار از زندان هم با این‌که خیلی تخیلی و توهمی بود ولی از لحاظ اکشن و طراحی مرحله خوب کار شده بود و لذت‌بخش بود.

 کالاف

خلاصه این‌که بازی به شدت داستان بد و غیرقابل تحملی داره و این مشکل داستان برگرفته از موضوعات خارج از حوزه‌ی گیم هست که بر اون اثر گذاشته و تبديلش کرده به این زباله‌ای که شاهدیم...

اما اگر داستان براتون اهمیت نداره و صرفاً می‌خواین از گیم‌پلی بازی لذت ببرین، بازی خیلی بد نیست همونطور که گفتم معدود مراحل خوبی داره و کیفیت بصری فوق‌العاده‌ای هم ارائه می‌ده.

 

از اینکه مطالعه کردید سپاسگزارم، دوست دارم نظرتون رو هم درباره‌ی این بازی و داستانش بدونم. مخلصم دمتون گرم.


موضوع: یادداشت‌های شخصی

نظرات (8)
  |  
داغش کن!
درجه داغی این مطلب: 7 درجه